• Denisa Eckmannova

Ste vo vzťahu samozrejmosťou?

Updated: May 20, 2019

Máte pocit, že druhý nevidí, čo pre ňho/pre ňu robíte? Máte pocit, že druhý si vôbec neváži Vašu snahu a Vaše skutky berie ako samozrejmosť?


Pri koučingových stretnutiach sa často stretávam s tým, že sa jeden alebo obaja cítia vo vzťahu ako samozrejmosť.


Ako to vyzerá v praxi a prečo k tomu dochádza?
Hodnotu toho, čo robíte, môže druhý oceniť len do takej miery, do akej si ceníte svoje skutky vy sami.


Mnohí sa cítia frustrovaní z toho, že partner (aj v pracovných vzťahoch to platí) neoceňuje ich snahu. Problém však nieje v tých druhých. Problémom je, že vám samotným príde ako samozrejmosť to, čo robíte.


V podvedomí sa nachádzajú zaužité vzorce hovoriace : "mala/mal by si, takto sa to má, takto sa to musí, správna žena SA MÁ starať o domácnosť, správny muž MÁ živiť rodinu"... a podobne.


Na týchto tvrdeniach nieje nič zlé, jedna vec však kameňom úrazu je. A tým je pocit POVINNOSTI.

Ak činnosti ovládajú podvedomé vzorce napríklad " MUSÍM / MALA BY SOM, MUSÍM / MAL BY SOM ", vytráca sa radosť. Nerobíte aktivity preto, lebo chcete, lebo vás tešia, lebo to tak cítite. Robíte ich z pocitu povinnosti. So skrytým podvedomým očakávaním vďaky, ocenenia, uznania.....Očakávania vždy vedú k tlaku. Tlaku na samého seba s myšlienkou : "musím to tak urobiť, lebo ak nie... Prípadne tlak na seba : " urobím to, aby..."


Máte pocit, že ten druhý od vás niečo očakáva a vy MUSÍTE / MALI BY STE VYHOVIEŤ (aby nebol konflikt, problém atď. ...).


Pod váhou MUSÍM / MALA BY SOM sa aj tie najlepšie činnosti stávajú záťažou.


V takomto nastavení ľudia nielenže neocenia ani nepochvália samých seba, čím všetkým do vzťahu prispievajú, ale ani si neuvedomujú hodnotu toho, čo do ňho prinášajú.

A keďže zrkadlenie vo vzťahu (v partnerskom, pracovnom, priateľskom...) funguje dokonale, čo sa stane?


Druhá strana si vôbec nevšimne, akú skvelú vec ste spravili.


Upracete, navaríte, napečiete, nakúpite, zarobíte.... lebo sa to od vás očakáva , lebo sa to má, lebo je to vaša povinnosť vyplývajúca z role vo vzťahu...


...a týmpádom to robíte bez radosti, na seba zabúdate, seba upozaďujete, robíte veci automaticky...v preklade bez nároku na odmenu. Tou môže byť pre vás pochvala, povšimnutie, prejav lásky, poďakovanie, darček, dostatočné finančné ohodnotenie...


Ak sa zmení váš postoj k činnostiam , ktoré robíte, zmení sa aj odozva z okolia. Viem, že sa to ľahko hovorí a ťažšie robí . Prídu vám myšlienky: "to sa nedá, to nefunguje...."...poznám ich.

A preto viem, že sa to nielen dá, ale aj ako veľmi je to dôležité.


Chcete vedieť ako byť pre partnera aj druhých tou/tým výnimočnou/ným a jedinečnou/ným? Tou alebo tým, ktorú/ktorého si druhí vážia a rešpektujú?


Možno vo svoju výnimočnosť vôbec neveríte. Rada Vám poviem prečo o sebe pochybujete a prečo ZATIAĽ TERAZ EŠTE v sebe nevidíte hodnotnÚ osobnosť.


Rada Vás prevediem návratom k svojej jedinečnej podstate.#bloggingtips #WixBlog

69 views0 comments
  • b-facebook